Innowacja w przedsiębiorstwie? Poznaj Program Polska Bezgotówkowa!
Marzec 30, 2018

Dezynsekcja i usuwanie pluskwy domowej

Walka z pluskwą domową nie jest łatwa, są jednak sprawdzone sposoby, bezpieczne dla zdrowia naszych bliskich, które ułatwią pozbycie się problemu.

Pluskwa domowa to bezskrzydły, brązowo-czerwony owad, o charakterystycznie spłaszczonej budowie ciała. Jego długość sięga ok. 5 mm, a 3 pary odnóży przystosowane są do szybkiego przemieszczania się, wspinania czy wdrapywania. Pluskwy są pasożytami, żywią się krwią ssaków i mogą roznosić groźne wirusy i bakterie, m.in. gronkowca złocistego. Zdarza się, że powodują reakcję alergiczną, która może być nawet zagrożeniem dla życia. Gdzie ich szukać, a przede wszystkim – gdy już je znajdziemy, to w jaki sposób skutecznie pozbyć się pluskiew?

Pluskwy w domu

Pluskwy lubią ciepłe, ciemne miejsca, zwykle chowają się przed światłem i wychodzą żerować w nocy. Czasem minie sporo czasu zanim trafimy na ich trop. Dopiero ślady po ugryzieniach na ciele sprawiają, że zaczynamy szukać źródła.

Pluskwy najchętniej ukrywają się w materacach, tapczanach i innych tapicerowanych meblach. Można je jednak znaleźć także za listwami przypodłogowymi, w ramach obrazów (a nawet na samych obrazach – na tylnej ściance), w różnych szczelinach, na zasłonach, żaluzjach.

Skąd mogły się u nas pojawić? Pluskwy potrafią przemieszczać się po przewodach elektrycznych, kanałach wentylacyjnych, ścianach. Mogą przywędrować więc do nas z innego mieszkania albo nawet gorzej – sami wnosimy je do domu na ubraniu, w torebce, choćby ze środka komunikacji miejskiej, kina, przychodni, sklepu, a nawet hotelu. Bywa, że pluskwy „nabywamy” wraz z jakimś meblem!

Usuwanie pluskiew domowych

Walka z tym szkodnikiem nie jest łatwa, pluskwy rozmnażają się bardzo szybko i są niezwykle wytrzymałe. Potrafią przeżyć bez jedzenia nawet do 12 miesięcy. Nie straszna im temperatura -10ºC. Próby likwidacji tych pasożytów na własną rękę, bardzo często wymagają dużego nakładu czasu, pracy, a i tak nie przynoszą pożądanych efektów. W takiej sytuacji najlepiej wynająć specjalistów, którzy skutecznie pozbędą się problemu i zrobią to z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa względem domowników. Zdaniem wykwalifikowanych pracowników firmy arsen-lodz.com.pl, najlepszą metodą jest zamgławianie ULV lub para wodna o temperaturze 180ºC pod wysokim ciśnieniem. Poza tym, że są to środki likwidujące robactwo, są zupełnie bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dzieci czy kobiet w ciąży.

Warto zwrócić się po pomoc do osób zajmujących się usuwaniem pluskiew zawodowo, nie stracimy wówczas zdrowia na wdychanie środków chemicznych (możliwych do zakupienia „we własnym zakresie” i niezwykle szkodliwych), ani nerwów, kiedy okaże się, że problem – pomimo naszych starań – po prostu… powrócił.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge