Czy dom jednorodzinny można ocieplić samodzielnie?

Dezynsekcja i usuwanie pluskwy domowej
Kwiecień 5, 2018
Praca opiekuna dla osoby starszej w Niemczech – czy warto wyjechać?
Czerwiec 20, 2018

Czy dom jednorodzinny można ocieplić samodzielnie?

Koszty związane z ociepleniem domu jednorodzinnego mogą być bardzo wysokie, szczególnie wtedy, gdy jest to dom większy i wybudowany starymi technologiami. W związku z tym osoby planujące termomodernizację często zastanawiają się – czy prace można wykonać samodzielnie?

Termomodernizacja polegająca na wykonaniu ocieplenia ścian zewnętrznych jest przeprowadzana obecnie bardzo często. Wiele polskich domów w ogóle nie ma żadnego ocieplenia, co automatycznie przekłada się na większe zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania budynku. To z kolei oznacza większe koszty ogrzewania oraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Zatem docieplenia to nie tylko kwestia niższych wydatków na ogrzewanie, ale również zmniejszenia smogu, który jest największy w Europie właśnie w naszym kraju.

Koszty docieplenia ścian nie są niskie – gdy chcemy zdecydować się na taką inwestycję, musimy pamiętać o tym, że czekają na nas koszty związane zarówno z zakupieniem odpowiednich materiałów, jak i robocizną dla pracowników. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne docieplenie domu, możemy zaoszczędzić nawet połowę kosztów. Czy warto jednak zdecydować się na taki krok?

Ocieplenie domu z ekipą jest niewątpliwie łatwiejsze i bardziej komfortowe – wszystkim zajmują się wtedy fachowcy. Z drugiej jednak strony prace dociepleniowe nie są bardzo trudne, chociaż mogą być czasochłonne. Dużo pomocnych informacji o tym, jak ocieplić dom, można znaleźć w internecie. Trzeba też pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa – to szczególnie ważne w przypadku domów piętrowych, do których trzeba zastosować rusztowania. W przypadku domów parterowych można zastosować drabiny.

Ile czasu zajmie samodzielne docieplenie domu? Wszystko zależy od metrażu. Zwykle jednak trzeba liczyć się nawet z 3-4 tygodniami na prace dociepleniowe oraz wykończeniowe, czyli położenie tynku. Gdy dysponujemy takim właśnie czasem i jednocześnie chcemy zaoszczędzić dość dużą sumę, warto spróbować prac we własnym zakresie. To dobry wybór dla każdego, komu zależy na oszczędnościach i pewności, że prace są wykonane dokładnie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge